Chcesz, aby Twoi uczniowie wzięli udział w konkursie lub zostałeś poproszony o opiekę nad ich pomysłem? Twoja rola jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w szkolnych klasach. Dowiedz się więcej o wsparciu, które oferujemy oraz o roli nauczyciela w konkursie.

O co chodzi?

Od 15 listopada uczniowie szkół ponadpodstawowych ze Śląska i Zagłębia mogą zgłaszać swoje prace w konkursie “#szkolneklimaty – popraw klimat swojej klasy”. W nagrodzonych szkołach uczniowie sprawdzą stan powietrza w klasach przy wsparciu ekspertów. Następnie znajdą sposoby na jego poprawę i dzięki temu polepszenie komfortu nauki czy zdolności do koncentracji na lekcjach.

Uczniowie, by wziąć udział w konkursie, muszą tylko przesłać zgłoszenie. Wystarczy nagrać krótki film wideo, nagranie głosowe, piosenkę albo zrobić zdjęcie, mema czy prezentację multimedialną. Następnie umieścić na dowolnym portal mediów społecznościowych (np. Facebook, YouTube, Instagram, TikTok) i opatrzyć hashtagiem “#szkolneklimaty”, a link podać w formularzu na stronie openair.naprawsobiemiasto.eu. Na etapie przygotowań można konsultować się z organizatorami podczas webinarów. Prace można składać do 17 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 23 grudnia.

Prace mogą składać uczniowie samodzielnie, a także zespołowo. Tematem prac konkursowych jest jakość powietrza w szkolnych klasach i wpływ na zmiany klimatyczne na Ziemi. Pytanie pomocnicze dla uczestników to dlaczego chcesz poprawić klimat w swojej klasie?

Jaka jest rola nauczyciela_ki?

  • Uczeń lub uczniowie mogą wziąć udział w konkursie tylko, gdy znajdą opiekuna-nauczyciela w swojej szkole.
  • W wypadku wygranej opiekun wspiera uczniów w uzyskanie zgód od dyrekcji szkoły i rodziców na przeprowadzenie badania jakości powietrza. Nie wymagana jest wiedza merytoryczna.
  • Przez cały okres badania nauczyciel będzie miał możliwość konsultacji z ekspertami Fundacji Napraw Sobie Miasto.
  • Opiekun uzyska dostęp do bazy wiedzy i scenariuszy zajęć do dowolnego wykorzystania w trakcie badania. Zobacz przykładowe materiały.

Co zyska szkoła?

Konkurs i badania jakości powietrza to pierwszy etap projektu. Na podstawie badań uczniowie wraz z ekspertami opracują plany poprawy sytuacji a następnie otrzymają wsparcie na ich wdrożenie. Łącznie szkoła może otrzymać do 12 tys. zł. na testowanie rozwiązań, mających poprawić jakość powietrza w klasach.

Dlaczego jakość powietrza w klasie jest ważna?

  • Według badań średnio w pomieszczeniach spędzamy około 90 proc. czasu.
  • Okresowo powietrze wewnątrz może być nawet do 100 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz (Kim 2018).
  • W ostatnich latach prowadzono wiele badań skoncentrowanych na zewnętrznej jakości powietrza, ale to wewnętrzne ma większy wpływ na stan zdrowia (Jones 1999, Al horr 2016).
  • Jakość powietrza wewnątrz budynku zależy od wielu parametrów – temperatury, wilgotności, poziomu lotnych związków organicznych czy dwutlenku węgla.
  • Wzrost poziomu CO2 przekłada się bezpośrednio na zdolności do koncentracji uczniów (Lowe 2018).
  • Dodatkowo badania wykazują, że wzrost poziomu CO2 w szkolnych pomieszczeniach o 1000 ppm przekłada się nawet na 20 proc. wzrost nieobecności uczniów (Shendell 2004).
  • W grudniu 2018 r. przeprowadzono pomiary jakości powietrza w gminie Zabierzów w ramach akcji „Badamy powietrze” prowadzonej we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. We wszystkich szkołach, w których były wykonywano pomiary, było bardzo ciepło, w niektórych klasach tak, że dzieci rozbierały się do podkoszulków. Zbyt mocno grzejące kaloryfery powodowały także, że powietrze było suche, a dzieci przegrzane. Temperatury nie dało się regulować przy pomocy regulatorów przy kaloryferach, ponieważ w większości przypadków ich nie było. Nauczyciele regulowali często temperaturę w klasie poprzez otwieranie okien, co nie jest dobrym rozwiązaniem w czasie wysokich stężeń zanieczyszczeń, gdyż wpuszczają zanieczyszczenia do pomieszczeń.

Gdzie uzyskać dodatkowe informacje?

Prosimy kontaktować się z Pawłem Wyszomirskim pod numerem telefonu 501 601 595 lub mailem pawel.wyszomirski@naprawsobiemiasto.eu.