Zapraszamy do projektu “OpenAir – zdrowe powietrze w klasie”. Uczniowie kilkunastu śląskich szkół będą badać jakość powietrza w swoich klasach a następnie wspólnie z ekspertami szukać metod, jak je poprawić. Najlepsze pomysły trafią do klas w całym regionie.

Badania pokazują, że okresowo powietrze w szkolnych budynkach może być nawet 100 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Dodatkowo wzrost w klasie poziomu wydychanego przez uczniów dwutlenku węgla wpływa bezpośrednio na liczbę absencji w szkole, zdolność do koncentracji a nawet wzrost ryzyka zakażeniem COVID-19.

– Większość z nas wie, że powietrze na Śląsku i w Zagłębiu źle wpływa na nasze zdrowie. – mówi Paweł Wyszomirski, prezes Fundacji Napraw Sobie Miasto. – Zapominamy jednak, że to w pomieszczeniach spędzamy 90 proc. naszego czasu i to od jakości powietrza w domu, szkole czy pracy w dużej mierze zależy nasze samopoczucie – dodaje.

Eksperci Fundacji Napraw Sobie Miasto razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią rozpoczynają właśnie pierwszy w Polsce projekt kompleksowej poprawy jakości powietrza w szkolnych klasach.

Jego pierwszym etapem będzie sprawdzenie stanu powietrza nie tylko wokół budynków, ale i w szkolnych klasach. Kontroli podlegać będą poziomy pyłów, powodujących smog, ale także odczyty dwutlenku węgla, lotnych związków organicznych czy dwutlenku azotu i siarki.

Eksperci przyjrzą się także temperaturze i wilgotności w pomieszczeniach, aby zobaczyć czy nie da się zaoszczędzić wydatków na ogrzewanie przez bardziej ekonomiczne wietrzenie klas. Wypracowane rozwiązania będą później upowszechniane w kolejnych placówkach.

Zapraszamy dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów do zgłaszania chęci udziału w projekcie, wypełniając poniższy formularz. Pierwsze badania planowane są na przełomie roku.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.