Chodzisz do szkoły ponadpodstawowej na Śląsku lub w Zagłębiu? Chcesz poprawić jakość powietrza w Twojej klasie? Zgłoś się do 17 grudnia i popraw komfort nauki oraz poziom swojej koncentracji na lekcjach.

🙋 Kto może wziąć udział?

  • uczeń lub zespół uczniów, uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej w jednej z 41 gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
  • ponadpodstawowa szkoła publiczna lub niepubliczna, zgłoszona przez uprawnionego przedstawiciela z jednej z 41 gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

✍ Jak się zgłosić?

  1. Przygotuj pracę konkursową na temat „Dlaczego chcesz poprawić klimat w swojej klasie?” Możesz odnieść się także do wpływu jaki masz na zmiany klimatyczne na Ziemi. Format pracy jest dowolny – może to być krótkie nagranie wideo lub głosowe, film, piosenka, zdjęcie, ilustracja, mem, prezentacja multimedialna, itp.
  2. Opublikuj pracę z hashtagiem „#szkolneklimaty” w internecie (np. Facebook, YouTube, Instagram, TikTok).
  3. Wypełnij do 17 grudnia formularz na dole strony. Możesz zgłosić się tylko raz.

⛑ Gdzie szukać wsparcia?

🏆 Co dalej i jakie nagrody?

  1. 23 grudnia 2021 r. jury wybierze 10 najlepszych zgłoszeń. Jurorzy wezmą pod uwagę istotność przedstawionego problemu/wyzwania, poziom zaangażowania uczestników, oryginalność pomysłu, lokalizację miejsca przyszłego badania.
  2. W styczniu 2022 r. nagrodzeni otrzymają pakiety startowe do badania stanu powietrza w pomieszczeniach i otoczeniu szkół wraz z opieką merytoryczną.
  3. Od 31 marca 2022 r. do maja potrwa analiza danych, aby wypracować rozwiązania poprawiające jakość powietrza i efektywność energetyczną klas.
  4. W roku szkolnym 2022/2023 wybrane szkoły otrzymają nagrody o wartości do 12 tys. zł. na testowanie i wdrożenia zmian, które poprawią sytuację w klasach.

🤯 Dlaczego warto wziąć udział?

  • 25 proc. swojego życia spędzasz w szkole. To czym oddychasz w trakcie nauki ma wpływ na Twoje zdrowie.
  • Badania Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska pokazują, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet 100 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.
  • Przekroczenie poziomu 2500 cząstek dwutlenku węgla na metr sześcienny powietrza powoduje spadek zdolności koncentracji i podejmowania właściwych decyzji.
  • Pomiary dwutlenku węgla i odpowiednie wietrzenie pomieszczeń ograniczają ryzyko zakażenia COVID-19.

🤓 Z kim będziecie pracować?

  • Projekt wspierają eksperci Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jest to pierwszy w Polsce projekt kompleksowej poprawy jakości powietrza w szkolnych klasach. Wypracowane rozwiązania będą później upowszechniane w kolejnych placówkach.
  • Inicjatywa Napraw Sobie Miasto działa od kwietnia 2010 r. Zaczęła się od umycia dworca Katowice Ligota. Akcja zainspirowała innych ludzi do realizacji podobnych pomysłów. Z pierwszych doświadczeń związanych z zaangażowaniem w sprawy publiczne zrodziła się idea powołania fundacji. Działa ona od 2012 r. Od tego czasu Napraw Sobie Miasto jest aktywna w całej Polsce, m.in. prowadzi procesy partycypacyjne w Mysłowicach, Myszkowie czy projekty modernizacji ul. Miarki w Bytomiu, ul. Ząbkowskiej w Warszawie, Placu Nowego w Krakowie czy projektowania zielonych przystanków we Wrocławiu.

✏ Wypełnij formularz

Jesteś nauczycielem i chciałbyś więcej informacji o konkursie, aby zachęcić uczniów do udziału? Zadzwoń 501 601 595 lub napisz pawel.wyszomirski@naprawsobiemiasto.eu.

🤝 Partnerzy

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.